0850 241 74 25 bilgi@ankaratesisatciusta.com
Ankara

Jel ve Sıvı Lavabo Açıcı Nasıl Kullanılır?

lavabo açıcı nasıl kullanılır

Evimizde veya iş yerimizde lavabo tıkanıklığı sorunu yaşadığımızda akla ilk gelen şey, bir pompa veya lavabo açıcı kullanmaktır. Lavabo açıcı ürünler toz, partikül, sıvı ve jel çeşitleriyle hemen her markette kolayca bulunmaktadır. Biz burada sıvı lavabo açıcı kullanarak tıkanmış bir lavabo nasıl açılır bunu anlatacağız. Sıvı lavabo açıcılar genelde litrelik plastik şişelerde bulunur. Normal bir lavabo tıkanıklığında genelde şişenin yarısını bir defa kullanmak yeterli olmaktadır.

Jel Lavabo Açıcı Nasıl Kullanılır?

Piyasada bulunan lavabo açıcı çeşitlerinden biri de jel lavabo açıcılardır. Jel lavabo açıcı kullanımı diğer lavabo açıcılara benzemekle birlikte, dikkat edilmesi gereken bir kaç nokta vardır. Diğer lavabo açıcıların kullanımında lavabonun mümkün olduğu kadar kuru olması gerekmektedir. Jel lavabo açıcı ise su dolu bir tıkanmış lavaboda bile kullanılabilir ancak bu, suyun boşaltılma imkanı olmadığı durumlarda tercih edilebilir bir durumdur. Bu nedenle en iyi sonucu almak için jel lavabo açıcı kullanımı öncesi lavobadaki suyun boşaltılması daha iyi olacaktır.

Jel Lavabo Açıcı Kullanımı

Jel lavabo açıcı kullanımını, yukarda bahsettiğimiz üzere kuru lavabo ve su dolu lavabo için ayrı ayrı anlatacağız.

Kuru lavaboda Jel lavabo açıcı kullanımı

 • Jel lavabo açıcı şişesinin ağzını dikkatli bir şeklide açınız ve jelin elinize temas etmemesine dikkat ediniz.
 • Jel lavabo açıcının yaklaşık 1/3’ünü lavabo deliğine dökünüz.
 • Lavabo açıcıyı döktükten sonra 5 dakika kadar bekleyiniz.
 • Süre dolduktan sonra bol miktarda suyu lavabo deliğine dökünüz.
 • Suyun nasıl aktığına dikkat ediniz. Genelde tek seferde tıkanıklık açılır, ancak su yavaş gidiyorsa bir kez daha aynı işlemi tekrarlayabilirsiniz.

Su dolu lavaboda Jel lavabo açıcı kullanımı

 • Şişenin yaklaşık yarısına yakınını yavaşça delik hizasına dökünüz. Jel lavabo açıcı yoğunluğu nedeniyle suyun dibine çökecektir.
 • Jel lavabo açıcının deliğe dolduğundan emin olduktan sonra 15 dakika kadar bekleyiniz.
 • Bekledikten sonra suyun delikten halen gitmediğini görürseniz pompalama işlemi yapabilirsiniz. Bu işlem, etkisini göstermiş jelin delikten kirle birlikte akıp gitmesini kolaylaştıracaktır.

Sıvı Lavabo Açıcı Nasıl Kullanılır?

Sıvı lavabo açıcının kullanımı her ürünün üstünde yazmaktadır. Burada anlatılanlar hepsi için genelde geçerli olan kullanım şeklidir. Bu nedenle sıvı lavabo açıcı kullanma talimatını okumayı tercih ediniz. Eğer bir nedenle kullanma talimatı okunmaz durumdaysa, buradaki adımları uygulayınız.

 • Sıvı lavabo açıcının yarısını (0,5 Lt) lavabo deliğine dökünüz. Lavabonun tam kuru olup olmaması sıvı lavabo açıcı kullanımı bakımından çok önemli değildir.
 • Litrelik sıvı lavabo açıcının yarısını kullandıktan sonra şişenin ağzını sıkıca kapatın ve güvenli bir yere koyun. Eğer şişe içinde kalan diğer yarısını kullanmışsanız, boş şişeyi su ile çalkalayıp içini lavaboya dökün.
 • Sıvı lavabo açıcıyı lavaboya döktükten sonra 30 dakika bekleyin.
 • 30 dakika bekledikten sonra lavaboya bol miktarda ılık su dökün. Dökeceğiniz su, toz ve partikül lavabo açıcı kullanırken yapıldığı gibi kesinlikle sıcak olmamalıdır.
 • Eğer tıkanmanın inatçı bir tıkanma olduğunu düşünüyorsanız sıvıyı döktükten sonra gerekirse geceden sabaha kadar bekletin.
 • Sıvı lavabo açıcı başka bir kimyasal ile kesinlikle karıştırılmamalıdır.
 • Sıvı lavabo açıcı alüminyum ve altın kaplamalı lavabolarda kesinlikle kullanılmamalıdır.

ANKARA SIHHİ TESİSAT HİZMETLERİ

Ankara sıhhi tesisatçı firmamız, deneyimli kadrosu ile Ankara geneli sıhhi tesisat bakım, tamir ve tesisat döşeme hizmetleri vermektedir. Su tesisat sorunlarınızı gidermek için uygun fiyatlı profesyonel sıhhi tesisat çalışmaları yapıyoruz. Ankara sıhhi tesisat firması olarak ev ve iş yerlerinizdeki kullanılan su tesisatı ile ilgili her türlü yenileme, tadilat, tamir ve su tesisat bakım hizmetlerini sunmaktayız. Ayrıca inşaat halindeki evlere sıfırdan tesisat döşeme hizmetimiz de bulunmaktadır.