Yararlı Bilgiler

Kimyasal lavabo açıcılar, evde veya işyerlerinde kullanılan çeşitli kimyasallardır ve bu kimyasalların özellikle bazı zararları olabilir. Çözücü özelliği olan kimyasal lavabo açıcılar, lavabonun yüzeylerine, kaplamalarına veya malzemelerine zarar verebilir. Bu nedenle, özel bir malzemeyle kaplı olmayan lavabolar için bu tür açıcılar kullanılmamalıdır.

Mutfak giderlerinin tıkanıklık problemi yaratabilecek birçok nedeni olabilir. Bunların bazıları şunlar olabilir:

Çok miktarda yemek artığı: Mutfak giderlerine aşırı miktarda yemek artığı atılırsa, bu yemek artıkları giderlerin içine yerleşerek tıkanıklık yaratabilir.

Sert cisimler: Mutfak giderlerine tükürük, kemik, tahta parçaları gibi sert cisimler atılırsa, bu cisimler giderlerin içinde tıkanıklık yaratabilir.

Evlerimizde, iş yerlerimizde lavabo tıkanıklığı sorunlarımızda çoğumuz lavabo açıcı kullanmışızdır. Lavabo açıcılar sıcak su ile temas ettiğinde kimyasal reaksiyona giren kimyasal maddeden yapılmaktadır ve dikkatli kullanılmadığında bazı ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Özellikle merdiven altı üretim denilen düşük kaliteli ve ucuz lavabo açıcılar, patlama dahil bir takım sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Evimizde veya iş yerimizde lavabo tıkanıklığı sorunu yaşadığımızda akla ilk gelen şey, bir pompa veya lavabo açıcı kullanmaktır. Lavabo açıcı ürünler toz, partikül, sıvı ve jel çeşitleriyle hemen her markette kolayca bulunmaktadır. Biz burada sıvı lavabo açıcı kullanarak tıkanmış bir lavabo nasıl açılır bunu anlatacağız. Sıvı lavabo açıcılar genelde litrelik plastik şişelerde bulunur. Normal bir lavabo tıkanıklığında genelde şişenin yarısını bir defa kullanmak yeterli olmaktadır.

Tıkalı lavabo sorununda insanlar genelde tıkanıklığı açmak için bir pompa ya da lavabo açıcı kullanmayı tercih ederler. Güvenlik bakımından pompa her zaman tercih edilmelidir ancak pompa bulunmadığı durumlarda genelde en yakın markete gidilerek bir lavabo açıcı alınır. Sıvı, toz, jel veya partikül tüm lavabo açıcılar kimyasal maddelerden oluşmaktadır ve kullanımı esnasında dikkatli olmayı gerektirirler. Lavabo açıcı tehlikeleri solunduğunda veya cilde, ele temas ettiğinde ortaya çıkar. Bu yazımızda lavabo açıcı ele temas ederse yapılması gerekenleri anlatacağız.